Upozorni na šikanu ve škole přes online schránku důvěry Nenech to být (NNTB)

Jsi svědkem nebo obětí šikany? Děje se u tebe ve škole něco, o čem není snadné mluvit osobně? Pošli anonymní oznámení o šikaně ve škole přes bezpečnou online schránku důvěry NNTB.

    Schránka důvěry školního chatu komunikace se žáky NNTB.png

    Jak funguje online schránka důvěry NNTB?

    • Zjištění

      V kolektivu dochází k šikaně nebo jiným nepříjemnostem, o kterém není snadné mluvit osobně.

    • Oznámení

      Žák, rodič či učitel na to anonymně upozorní skrze formulář na našem webu.

    • Řešení

      Oznámení putuje pověřené osobě na škole, které se s námi mohou poradit, jak případ řešit.

    Řekněme společně NE šikaně

    S šikanou ve škole se setká prakticky každý – a to ať v roli oběti nebo mlčící většiny. Oběti jsou denně v situacích, které je mohou poznamenat na celý život. Je pochopitelné, že přihlížející můžou mít strach, že pokud na šikanu upozorní, stanou se sami jejím terčem. Díky NNTB se už ale nemusíš bát na šikanu upozornit. S námi to zvládneš online a anonymně. A třeba tím někomu zachráníš dětství.

    VÍCE TAKY NA WEBU POLICIE ČR
    whistleblower protection at school

    S čím se setkáváme?

    Se šikanou se setkává 85 % žáků, na nás se ročně obrátí 2 000 z nich.

    Třída byla rozdělena na dvě skupiny. Údajně na "lepší" a ty "horší" holky - nás. "Lepší" holky plivaly poslintané papírky po "horších" holkách, nebo po nich házely různé předměty. Pár kluků se časem připojilo k těm "lepším". Nato se horší holky rozhodly napsat na NNTB. Další den si je zavolala jedna z učitelek do kabinetu a začala vše řešit. Zavolala si taky "lepší" holky a pár kluků a řekla jim všechno, co "horší" holky trápí a vyřešila to. Všichni se nám omluvili. Viděli jsme, jak je to mrzí. Proto jsme jim to také s radostí odpustili. Teď už je vše OK a jsme ve třídě jedna velká rodina.

    Žákyně ZŠ

    Náš Filípek (10) chodil domů smutný, kvůli chování svých spolužáků. Trápilo ho to, ale aby zapadl, často se choval jako ostatní. Když začalo docházet i k fyzickému násilí, odmítal do školy chodit. Na internetu jsem poté narazila na aplikaci NNTB. Několik týdnů jsem váhala, ale když přišel s tím, že už ho do školy nikdy nedostaneme, odeslala jsem upozornění. Druhý den si se mnou paní učitelka domluvila schůzku, na kterou přišla i školní psycholožka a věci se daly do pohybu. Je to teprve pár týdnů a Filda chodí domů spokojený. Do třídy pravidelně dochází paní psycholožka a upevňuje vztahy. Je to pro mne zázrak.

    Filípkova maminka

    Na naší škole využíváme službu NNTB od loňského školního roku. Nemáme mnoho případů, ale přece jen už pár jednotlivců schránku využilo. Nešlo naštěstí o závažné věci, ale i tak jsme za tuto službu vděčni, počítáme s ní, snažíme se, aby se o ní věděli žáci i rodiče, odkaz máme na školním webu. Je pro nás důležité, aby to fungovalo, protože to vnímáme jako určitou jistotu pro žáky, jako způsob a možnost, jak  se mohou ozvat, kdyby to potřebovali. Věřím, že NNTB budeme moci využívat i nadále a děkujeme za to.

    Mgr. Jana Tomalová, školní metodik prevence

    Se šikanou se nemusíš smířit

    Nadační fond – podpořit nás může každý

    Učíme děti, aby nebyly ke svému okolí lhostejné a nenechávaly věci být. Naše poslání, které nás k tvorbě platformy NNTB přivedlo, je šířit osvětu mezi dětmi a školami a bojovat se šikanou. Proto naše veškeré komerční aktivity přispívají na provoz Nadačního fondu, který se věnuje osvětě a prevenci šikany. 

    CHCI VÁS PODPOŘIT

    Často se nás ptáte

    Jak NNTB řeší šikanu ve škole?
    Jak předcházet šikaně ve škole?